Ekran Alıntısı

Dünya üzerinde birçok canlı vardır. Canlılar birbirlerinden farklı olup, kendi aralarında da farklara sahiptirler. İnsanlar ise dünyanın en zeki, en akıllı ve üstün yeteneklere sahip canlılardır. Biliç sahibi olanlar insanlardır. Beyin üzerinde birçok eylem gerçekleşir. Algılama, düşünme, konuşma, fikir sahibi olma gibi örnekler verebiliriz. Bazı konularda ise zekâ daha çok ön plana gelir ve geçmişte yaşadığı bir olayı hafızasında tekrardan canlandırabilir. İnsanoğlunun zekâsının gelişebilir bir şey olduğu da bilinmektedir. Örneğin zeka oyunlarıoynayarak zihnimizi daha da çok geliştirebilmekteyiz. Her oyun zekâ oyunu mudur? Hayır değildir. Akıl ve zekâ farklı şeylerdir. Oyunda parayla geliştirdiğin bir araba diğer arabalara göre daha hızlı ilerliyorsa bu akıldır. Ama bir satranç oyununda zekânın ne kadar ilerde olduğunu rakibine karşı gösterebilirsin. Satranç ya da dama oynayarak zeka testini kendin yapabilirsin.

zeka testi

Zekâ soruları ise aslında cevapları çok kolay olan yanıltma yöntemleridir. Zekânıza güveniyorsanız çok kısa mantık hesabı yaparak soruların cevaplarını bulabilirsiniz. Örneğin size bir zekâ sorusuyla sizi daha iyi aydınlatmak istiyoruz. Karanlık bir odaya girdiniz. İçeride bir gaz lambası, bir gaz sobası birde mum ilk olarak hangisini yakarsınız dediğimizde aklınıza ilk gelen hiç şüphesiz mum olmuştur. Önce mumu yakarım içeriyi aydınlatırım, sonra mum ateşiyle sobayı yakarım, mum biterken de gaz lambasını yakarım gibi. Aslında mantığınız çok doğru ilerliyor ama burada zekânızı yanıltan şeyler var. İlk yakacağınız şey kibrit olacaktır. Bu dönemlerde iş alımları yine bu tarz mantık ve zekâ sorularıyla yapılmaktadır. Sizin ne kadar zekâya sahip olduğunuzu bu gibi yanıltıcı sorularla ölçmektedirler. Bu gibi sorulara net ve kesin cevap vermek için zekâ sorularına biraz göz atıp ders çalışmanız yeterli olacaktır. Zeka testi kendi cevaplarını zaten sorunun içerisinde vermektedir. Dikkatli okunmalı ve mantık yürütülmelidir.

Çocukların zekâ gelişimleri bu tarz soruların okunmasıyla geliştirilebilmektedir. Çocuğunuza zekâ testi yapmadan önce zekâ soruları ile kendisini geliştirmesine izin vermeniz sizin ve çocuğunuz için çok önemlidir. Her insan zekidir ve aradaki farkı ailenin vereceği eğitimle kapatabilirsiniz.