Cumartesi , Ağustos 19 2017
Buradasınız: Anasayfa / Faydalı İçerikler / Taze Ricotta Peyniri Eataly Market’te

Taze Ricotta Peyniri Eataly Market’te

3

Peynir üretimi İtalyan mutfak kültürü için oldukça önemli. Hatta günümüzde pek çok gurme de en lezzetli peynirlerin İtalyan peynirleri olduğunu söylüyor. İtalya’nın neredeyse her yöresinde farklı bir peynir türü üretiliyor. Peynir üretiminde el emeğine büyük önem veriliyor. Evlerde ya da çiftliklerde makine kullanımı olmadan ve içerisinde hiçbir koruyucu katkı maddesi olmayan peynir çeşitlerine ise artizanal peynir deniyor. İtalyan yemek kültüründe artizanal peynir tüketimine büyük önem veriliyor. İtalyanlar peyniri biz Türkler gibi kahvaltıda tüketmiyor. İtalya’da peynir daha çok öğle ve akşam yemeklerinde yeniliyor. İtalya’da en çok tüketilen peynir çeşitlerinin başında ise ricotta peyniri geliyor.

Peki, ricotta peyniri nedir? Ricotta peyniri, peynir yapımından arta kalan suyun süt ile kaynatılması ile ortaya çıkan bir peynir çeşidi. İçeriğinde bu kadar çok süt bulunması da ricotta peynirinin peynirden ziyade süt ürünü olarak anılmasına neden oluyor. Ricotta, kelime anlamı ile yeniden kaynatılma anlamına geliyor. Ricotta peyniri protein açısından zengin olup, yağ oranı düşük olan bir peynir çeşidi olduğundan İtalyan yemeklerinde sıklıkla kullanılıyor. Bu noktada akıllara ricotta peyniri nerede kullanılır sorusu geliyor.

İtalyan mutfağında ricotta peynirinin geniş bir kullanım alanı var. Hafif ve peynirli bir lezzet arzulandığı zaman genellikle ricotta peyniri kullanılıyor. Ricotta peynirli makarna İtalyan menülerinde en çok yer alan yemeklerden biri. Ricotta peynirli makarnaya örnek olarak verilebilecek makarna çeşidi ise ravioli. Ricotta peynirinin makarna haricinde kullanıldığı İtalyan yemeklerine örnek olarak ise lazanya ve cannoli verilebilir. İçerisinde ricotta peyniri bulunan yemekler hafif ve lezzetli oluşları ile büyük beğeni topluyor.

Zorlu Center’da bulunan Eataly İtalyan Restoranında hem ricotta peyniri kullanılarak yapılmış leziz yemeklerden tatmak hem de bu peyniri satın alarak evlerimizde tüketmek mümkün. Çünkü Eataly peynir şefleri sabahın ilk saatlerinde artizanal peynir yapımına başlıyorlar. Ricotta peyniri de her gün taze olarak yapılıp günlük olarak raflarda yerini alan ürünlerden biri. Ricotta peyniri fiyatı ise Türkiye’deki süpermarketlerle kıyaslandığı zaman çok daha uygun. Üstelik Eataly’de üretilen peynirin taze ve ambalajlı olması da uygun fiyatın yanı sıra gelen bir avantaj.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top