isik

Tüm dünyada nüfusun artması sonucunda insanların yaşam standartlarında ve ihtiyaçlarında da yükselmeler başlamıştır. Bu sebeple de doğal zenginliklerle beraber alternatif malzeme ve hammadde arayışı başlamıştır.  Bu arayış sonrasında plastik malzeme ve hammaddelere yönelme gerçekleşmiştir.  Plastik hammadde ve malzemelere olan yönelme ile plastik hemen hemen tüm sektörlerde kullanılan bir ürün haline gelmiştir.

Plastik sektörünün de vazgeçilmez ürünlerinden olan akrilik, pek çok değişik bileşiğin ve ürünün üretilmesinde etkin bir şekilde kullanılmaktadır. Şekillendirilmesinin oldukça basit olması akrilik levhaların en önemli özelliğidir. Ayrıca opak ve transparan tüm renklerde üretilebiliyor olması,  pek çok kimyasal maddeye karşı kuvvetli bir dayanıklılığının olması, sağlık açısından zararsız oluşu, hafifliğinin yanı sıra sağlam oluşu, ışık geçirgenliğinin bulunması akrilik levhaların birçok farklı ve geniş alanlarda kullanılmasında etkili olmuştur. Tanıtım ve reklam sektörleri, mimari sistemleri, plaket, maket, etiketlik, ışıklı reklam tabelaları; akrilik levhaların en fazla ve en önemli kullanım alanlarıdır. Ayrıca akrilik levhalar; inşaat sektöründe dekorasyon ve mobilya sektörlerinde de kullanılan bir üründür. Merdiven korkulukları, balkon korkulukları, çatı aydınlatmaları ve masa, sandalye tarzındaki mobilyalar, akrilik levhaların kullanıldığı ürünler arasında bulunmaktadır. Son dönemlerde televizyon dekoru ve stüdyosu üretimlerinde de kolay kullanım avantajı ve optik özellikleri nedeniyle tercih edilmeye başlamıştır.  Akrilik levhalara piyasada değişik isimler de verilmektedir. Bu isimler arasında en fazla bilineni ise,  pleksi levhadır. Aslında bu ismin yerleşmesi, Avrupalı olan üreticinin kendine ait markasından kaynaklanan bir kullanıcı alışkanlığından başka bir şey değildir. Pleksi dışında kullanılan diğer isimler ise, pleksiglas ya da plexiglassdır.  Pleksi de renkli ya da renksiz türleri olan bir tür plastik malzemeye verilen isimdir. Kolaylıkla kesilen ve işlenen pleksinin de oldukça hafif bir yapısı vardır. Yarı saydam ve saydam olabilen pleksiyi, renksiz ya da renkli cam olarak da tanımlamak mümkündür.

Günümüzde trafiğin oldukça yoğun olması ve pek çok ulaşım aracının bulunmasından kaynaklanan gürültüler dışında açık ortam etkinliklerinden kaynaklanan gürültü kirliliklerinden korunmak adına yüksek kalitede üretilen akrilik ses bariyeri doğru bir alternatif olabilir.