Cumartesi , Ağustos 19 2017
Buradasınız: Anasayfa / İş Dünyası

Kategori Arşivi: İş Dünyası

Yükselen Yıldız: Elon Musk

Yükselen Yıldız: Elon Musk

Elon Musk, 28 Haziran 1971 doğumlu Güney Afrika asıllı bir girişimcidir. Aslında Elon Musk’u sadece girişimci olarak değerlendirmek yanlış olur, Elon Musk girişimci, mucit, yatırımcı, tasarımcı, iş insanı, film yapımcısı, havacılık ve uzay mühendisliği yapmış hayatımızda büyük önemi olan bir kişidir. Elon Musk aynı zamanda Paypal, SpaceX, Tesla Motors, SolarCity ... Devamını Oku »

İş Dünyasının Kare Aslarından Tavsiyeler

İş Dünyasının Kare Aslarından Tavsiyeler

Girişimcilerin dikkat etmesi gereken noktalardan biri deneyimli girişimcilerin tecrübeleridir. Şüphesiz yola çıkacağınız uzun maratonda alabileceğiniz tavsiyeler sizi hata yapmaktan kurtarabilir. Bir cümle sayfalarca şey anlatabilir. Zaten en önemli şeylerden biri zaman kullanımıdır. Aşağıda sayfaları değil cümleleri okuyacaksınız ama her biri sayfalarca yaşanmış deneyimden ibaret bu sebeple hani derler ya kulağınıza ... Devamını Oku »

İşe Yeni Başlayanlara Tavsiyeler

İşe Yeni Başlayanlara Tavsiyeler

Yeni başlangıçlar heyecanlıdır. Kaç yaşında olursanız olun yeni ortam ve sorumluluklar beraberinde heyecan ve gerilimi getirir. İlk etapta böyle hissetmeniz çok normal ancak bocalamanız ise anormal olacaktır. İşe yeni başlayanlara bazı tavsiyeler önererek onların ilk aşamayı mümkün olduğunca kolay atlatmalarını istiyorum. Bildiğiniz ama bazen unuttuğunuz ya da gereken önemi vermediğiniz ... Devamını Oku »

Böyle Bir İş Görüşmesini Kim İstemez?

Böyle Bir İş Görüşmesini Kim İstemez?

Ekşi sözlükte bir kullanıcının başından geçen iş görüşmesi hikayesi Tanrım benim başıma da gelse ne olur dedirten cinsten. Keyifle ve büyük bir ilgiyle okuduğum yazıyı sizlerle paylaşmak istiyorum. Sözlük yazarı “siradan cinko karbon pil” yaşadıklarını anlatıyor. Umutsuzca çıktığı bir iş görüşmesinde başına gelenleri aşağıda okuyabilirsiniz. “yeni mezun olduğum, işsiz gezdiğim ... Devamını Oku »

Fark Yaratan Çalışanın Özellikleri

Fark Yaratan Çalışanın Özellikleri

İşveren olmak da kolay değildir. Sonuçta siz de bir insansınız, tıpkı onlar gibi. Peki, size daha önce hiçbir değerlendirme sisteminin söylemediği değerlendirme şekillerini söylesek ne dersiniz? Çalışanınızın kalitesini gösteren yönler şöyle: İş tanımlarının dışına çıkmaya aldırış etmezler Bu özellikle küçük çaplı şirketler için çok önemlidir, çünkü böyle çalışanlar için amaç ay ... Devamını Oku »

İş Hayatında Başarıyı Etkileyen 4 Faktör

İş Hayatında Başarıyı Etkileyen 4 Faktör

Başarılı olmak için mucize beklemeye ya da mucize yaratmaya gerek yok. İş hayatınızdaki stres, başarı baskısı, hedefsizlik ve daha birçok etken sizi yanlış yola götürebilir. Halbuki yapmanız gerekenleri bir zorunluluk ya da başınıza gelenleri felaket olarak adlandırmadığınızda yolun sonunda istediğiniz noktaya gelebilirsiniz. Tabi ki bu yolda karşılaşacaklarınız sizi her zaman ... Devamını Oku »

Linkedin İş Bulmada Faydalı Mı?

Linkedin İş Bulmada Faydalı Mı?

Linkedin uzun yıllardır başarılı bir şekilde devam eden iş dünyasıyla ilgili bir sosyal mecra. İş dünyası derken tabi her kesimden çalışanların bulunduğu ve bazı iş ile alakalı özelliklerin olduğu bir platform. Tabi herkes iş için kullanmıyor bu da işin ironik tarafı. Linkedin Nasıl Bir Dünya Öncelikle şunu önemle belirteyim ki ... Devamını Oku »

Girişimcilik Hayali Olanların Yönelmesi Gereken Sektörler

Girişimcilik Hayali Olanların Yönelmesi Gereken Sektörler

Ülkemizde özgüveni yüksek olan herkesin aklında girişimcilikle alakalı bir fikir vardır. Bazıları gerçekten farklı fikirler olsa da çoğunlukla amaç kısa yoldan çok ve kolay para kazanmak ve kendi işinin patronu olmaktır. Hiçbir şey kolay kazanılmıyor ama aşağıdaki sektörler girişimde bulunmak ve kendi işini kurmak isteyenler için başlangıç noktası olabilir. 1. ... Devamını Oku »

İşsizlik Maaşı Nedir Kimlere Ödenir?

İşsizlik Maaşı Nedir Kimlere Ödenir?

İşsizlik maaşı ile ilgili bilgi eksiklikleri çok yüksek toplumda bu yazıda biraz bunlara değineceğiz. Öncelikle her çalışanın işsizlik maaşı hakkı vardır. Çalışırken aldığınız ücretten bunun için sizden kesinti yapılır. Birçok bu kesintinin bunun için yapıldığının farkında değil. Bunun iki sebebi var biri ilgisizlik biri de şirketler bordro paylaşmıyorlar eskisi gibi. ... Devamını Oku »

İş İlanları Siteleri Etkisini Giderek Kaybediyor

İş İlanları Siteleri Etkisini Giderek Kaybediyor

Birçok Kariyer, CV sitesi var. Çok büyük olanları da orta ve küçük olanları da. Gazeteden ilan bakmayı bırakalı çok oluyor ama hala gazetelerde ilanlar yayınlanıyor. Aynı durum kariyer ve iş ilanı odaklı sitelerin başına da mı geliyor bunu irdeleyeceğiz. Sosyal medyanın evrimleşmesi ile artık işe girme süreci de farklılaşmaya başladı. ... Devamını Oku »

Scroll To Top