Buradasınız: Anasayfa / İş Dünyası

Kategori Arşivi: İş Dünyası

İşsizlik Maaşı Nedir Kimlere Ödenir?

İşsizlik Maaşı Nedir Kimlere Ödenir?

İşsizlik maaşı ile ilgili bilgi eksiklikleri çok yüksek toplumda bu yazıda biraz bunlara değineceğiz. Öncelikle her çalışanın işsizlik maaşı hakkı vardır. Çalışırken aldığınız ücretten bunun için sizden kesinti yapılır. Birçok bu kesintinin bunun için yapıldığının farkında değil. Bunun iki sebebi var biri ilgisizlik biri de şirketler bordro paylaşmıyorlar eskisi gibi. ... Devamını Oku »

İş İlanları Siteleri Etkisini Giderek Kaybediyor

İş İlanları Siteleri Etkisini Giderek Kaybediyor

Birçok Kariyer, CV sitesi var. Çok büyük olanları da orta ve küçük olanları da. Gazeteden ilan bakmayı bırakalı çok oluyor ama hala gazetelerde ilanlar yayınlanıyor. Aynı durum kariyer ve iş ilanı odaklı sitelerin başına da mı geliyor bunu irdeleyeceğiz. Sosyal medyanın evrimleşmesi ile artık işe girme süreci de farklılaşmaya başladı. ... Devamını Oku »

Halk Eğitim Kursları İle İlgili Tüm Detaylar

Halk Eğitim Kursları İle İlgili Tüm Detaylar

Sosyal devlet vatandaşlarına meslek edinme sürecinde yardım etmelidir. Ve ülkemizde de bu konuyla ilgili yapılan çalışmalardan biri de Halk Eğitim Merkezlerinde verilen kurslardır. Halk eğitim kurslarında kursiyerler başvurdukları meslek alanı ile ilgili eğitim görürler ve o meslekle ilgili bir gelişim sürecine girerler. Kursun tipine göre farklılıklar ortaya çıkabilir. Örneğin hobi ... Devamını Oku »

İşe Yeni Başlayanlara Tavsiyeler

İşe Yeni Başlayanlara Tavsiyeler

Yeni başlangıçlar heyecanlıdır. Kaç yaşında olursanız olun yeni ortam ve sorumluluklar beraberinde heyecan ve gerilimi getirir. İlk etapta böyle hissetmeniz çok normal ancak bocalamanız ise anormal olacaktır. İşe yeni başlayanlara bazı tavsiyeler önererek onların ilk aşamayı mümkün olduğunca kolay atlatmalarını istiyorum. Bildiğiniz ama bazen unuttuğunuz ya da gereken önemi vermediğiniz ... Devamını Oku »

KDV Nedir? Kimlerden Alınır?

KDV Nedir? Kimlerden Alınır?

Sıklıkla karşımıza çıkan kavramlardan bir tanesi olan kdv’yi, bu yazımızda derinlemesine inceleyeceğiz ve merak edilen sorulara cevap vermeye çalışacağız. Genel olarak tüketicilerden alınan bir vergi türü olan ve açılımı katma değer vergisine tekabül eden kdv’nin nasıl ortaya çıktığı ve amacının ne olduğunu bir bakalım. Kdv’ye kısaca bir tanımlama yapacak olursak, ... Devamını Oku »

Mülakatta Maaş Sorusu Nasıl Cevaplanmalı

Mülakatta Maaş Sorusu Nasıl Cevaplanmalı

İş görüşmesinde konu bir noktadan sonra maaş hususuna gelir ve karşınızdaki kişi size beklentilerinizi sorar. Ve olaylar gelişir. Doğru Yaklaşım Şimdi bu soruyu gözünüzde büyütmemeli ve kesinlikle burada tuzak var deyip panik yapmamalısınız. Öncelikle çalışacağınız pozisyonla ilgili bir ön araştırma içine girmek faydalı olacaktır. Bunun için günümüzde bazı kariyer sitelerinden ... Devamını Oku »

Ofiste Verimliliği Arttırmanın Yolları

Ofiste Verimliliği Arttırmanın Yolları

Kısa dönemde iletişimde bulunduğumuz araç ve gereçler hızla bir değişim ve dönüşüm geçirdi. Artık aynı günde drone’lar sayesinde kargo hizmeti bile alabiliyoruz. Bunların yanında ücretsiz bir şekilde faydalanacağımız ve işimizde daha iyi bir duruma gelmemizi sağlayacak tekniklere bakalım. Gülümseyin Güldüğünüz, gülümsediğiniz zaman daha güvenilir, samimi, sosyal ve işinin ehli görünürsünüz; ... Devamını Oku »

Tom Hanks’in 18 Yaşında Yazdığı İş Başvuru Mektubu

Tom Hanks’in 18 Yaşında Yazdığı İş Başvuru Mektubu

Tom Hanks’in 18 yaşında ünlü yönetmen George Roy Hill’e yazdığı mektuba rastladım. Gerçekten ne istediğini bilmenin ve meslek seçiminin doğru zamanda yapılmasının öneminin ne kadar doğru olduğuyla ilgili harika bir deneyim diyebilirim. Tom Hanks’in 18 Yaşında Yazdığı İş Başvuru Mektubu Tom Hanks’in 18 yaşında ünlü yönetmen George Roy Hill’e yazdığı ... Devamını Oku »

Adalet Bakanlığı Mübaşir Alımları Nasıl Yapılır?

Adalet Bakanlığı Mübaşir Alımları Nasıl Yapılır?

KPSS Ortaöğretim sınavı geçtiğimiz pazar günü yapıldı. Sonuçlar yakın zamanda açıklanır. Bu yazımızda KPSS’ye girip 70 puan üstü alan adayların başvurabileceği Mübaşir Alımları ve Şartlarına göz atacağız. Mübaşir nedir? Arapça kökenli bir kelime olan Mübaşir; Mahkemede hakimin emirlerini yerine getiren, ilgili evrakları takibini ve getir götür işlemini yapan kişi. Ayrıca ... Devamını Oku »

EVSİD Ulusal Çalışmalarıyla Yurt Dışının Odağı Oluyor

EVSİD Ulusal Çalışmalarıyla Yurt Dışının Odağı Oluyor

2014 yılından bu yana hizmet veren Evsid Türk ürünlerinin dünya pazarına çıkması ve tanınması amacı ile birçok etkinlik ve proje düzenlemiştir. Son etkinliği olan ve 29 ocak-2 şubat tarihleri arasında Dubai’de yapılan organizasyon ile Birleşik Arap Emirliklerine açılma imkanı buldu. Dubai Ticaret Müşaviri olan Hasan Önal’ın da katılım gösterdiği organizasyonda ... Devamını Oku »

Scroll To Top