1

İnsan kaynakları mesleğine olan ilgi yıllar geçse de hiç azalmıyor. Aksine artık insan kaynaklarının görev tanımları ve işyerlerindeki değeri daha da artıyor. Eskiden insan kaynakları yalnızca bordroları düzenleyip, izin günlerini ayarlarken şimdi İK çalışanın motivasyonunu arttırmaktan şirket içi eğitimlere, yan haklardan organizasyonel yapıya kadar pek çok konu ile ilgileniyor. Bu noktada akıllara insan kaynakları ne iş yapar sorusu geliyor. Kurumsal bir şirkette, şirket bünyesinde çalışan kişiler ile ilgili hemen hemen her konu insan kaynakları departmanının sorumluluğu altında bulunuyor.

Günümüzde pek çok yeni mezun insan kaynakları sektöründe kariyer yapmak istiyor. Kurumsal bir şirket tarafından yayınlanan bir iş ilanına ise binlerce kişi başvuruyor. Rekabet bu kadar yoğun olduğu için yeni mezunların özgeçmişlerine mutlaka bir artı değer katmaları gerekiyor. Bunun en kolay yolu da kaliteli bir insan kaynakları sertifika programı katılımcısı olmaktan geçiyor. İnsan kaynakları kursu büyük bir taleple karşılaşıyor. İnternette veya birtakım farklı mecralarda insan kaynakları eğitimi iş garantili gibi bazı ilanlarla karşılaşılabiliyor. Özellikle gençler tarafından yapılan araştırmalara göz atıldığında insan kaynakları eğitimi iş garantili teriminin ön sıralarda yer aldığı görülüyor. Ancak bir insan kaynakları sertifika programı söz konusu olduğunda hemen eğitim sonrasında iş bulunamayabiliyor. İşveren nezdinde dikkate alınan bir belge alabilmek için saygı ve kaliteli bir kurum tarafından düzenlenmiş olan insan kaynakları sertifika programı katılımcısı olmak gerekiyor.

İstanbul Business School tarafından düzenlenen insan kaynakları sertifika programı oldukça geniş bir müfredata sahip. Bu programın katılımcıları 4 hafta içerisinde insan kaynakları departmanına dair tüm mesleki bilgileri öğreniyor, eğitmenlerinin gerçek iş hayatı tecrübelerinden faydalanıyor ve derslerin sonunda yapılan workshop çalışmalarına katılarak teoride öğrendikleri bilgileri pratiğe dökme şansına sahip oluyorlar. İBS’nin insan kaynakları sertifika programı hem yeni mezunlara hem de bu alanda yükselmek isteyen İK profesyonellerine hitap ediyor.