Psikolog Nedir?

İnsan zihni ve ruhu sonucunda ortaya çıkan davranışları inceleyen psikoloji ile ilgilenen kişilere psikolog denir. Çoğu kişi tarafından psikolog ile görüşmek bir ‘delilik’ olarak adlandırılsa da, yaşamın getirdiği zorluklar sonucunda her bireyin sağlıklı olabilmesi için bir psikolog ile görüşmesi gerekir. Günlük stresler, aile içi ilişkiler, sosyal çevre ilişkileri, iş sıkıntıları, toplumsal baskılar ve daha birçok mesele, psikolog ile danışanın konuşabileceği konular arasında yer alır.

Psikolog Nasıl Olunur?

Öncelikle, psikolog olmak için psikoloji mesleği hakkında bilgi edinmeniz hatta daha da ilerisini düşünerek psikolog maaşları ne kadardır, bilmeniz gerekir. Eğer psikoloji bölümü sizin için uygunsa üniversitelerin fen-edebiyat ya da sosyal bilimler fakültelerinde bulunan psikoloji bölümünü kazanmalısınız. Sınav sonucunda almış olduğunuz puanın üniversitelerin psikolog puanları ile tutması ve okul döneminiz boyunca başarılı bir grafik çizmeniz, psikolog olmak için atabileceğiniz ilk adımlar arasında yer alır. Görmüş olduğunuz psikoloji eğitiminden sonra ilgilendiğiniz alanda uzmanlaşmak için yüksek lisans programına, devamında da doktora programına katılabilir ve doktora anlamına gelen Dr. unvanına sahip olabilirsiniz. Eğer bir psikolog olarak yüksek lisans görmediyseniz, terapi eğitimi almadıysanız terapilere giremezsiniz. Onun yerine şirketlerde insan ilişkilerinin ön planda olduğu alanlarda çalışabilirsiniz.

Psikolog Terapide Ne Yapar?

Danışanlarının duygu durumlarını ve düşünce şekilleri ile yakından ilgilenen psikolog karşısındaki kişinin durumuna göre terapiyi belirler. Terapi boyunca psikolog ile danışanın konuştuğu her şey tamamen gizlilik esasına dayanır. Psikolog hiçbir zaman danışanının duygularını açık bir şekilde yönlendirmez. ‘Şöyle yap, böyle yap’ demek yerine, karşısındaki farkında olmadan ona farklı bir dille neler yapılabileceğini anlatır. Psikolog sorunları çözerken yaşanan duygulara yüzeysel bir şekilde bakmadığından danışan kişinin belki de şimdiye dek hiç bilmediği sıkıntılarını ortaya koyar. İlaç yazma yetkisine sahip olmayan psikolog, ihtiyaç duyduğu taktirde terapi öncesinde ya da sonrasında kişilik testi, projektif test, zeka testi gibi farklı psikolojik testler uygulayabilir.