2

Ergenlik insan hayatının en önemli dönemlerinden biridir. İnsan psikolojisinin ve kimliğinin büyük ölçüde 0-6 yaş arasında biçimlendiği bilinse de, ergenlik dönemi de bu biçimlenmenin yapı taşlarındandır. Bu dönem kısaca çocukluktan gençliğe geçiş dönemidir. Kız ve erkek çocuklarında çok sayıda hormonal ve fiziksel değişim meydana gelir. Bu değişimler bazen çocuklara ağır gelebileceğinden, ailelerin bu dönemde anlayışlı olmaları ve çocuklarına destek olmaları gerekir.

Çocuk sahibi olan aileler çocukları büyümeye başladıkça ergenliğe kaç yaşında girilir sorusunun cevabını merak etmeye başlar. Ergenliğe giriş yaşı genel olarak 11 yaş civarında olur. Bu rakam kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Özellikle günümüzde toplumsal yaşam koşullarının değişimi, teknolojik gelişmeler ve uyaranların artışı ergenliğe giriş yaşını bir hayli düşürmektedir. Ergenlik ne zaman biter sorusunun cevabı da yine kişiden kişiye değişebilmekle beraber uzmanlar tarafından 21 yaş olarak belirtilir.

Ergenlik belirtileri kız çocuklarında ve erkek çocuklarında birbirinden farklıdır. Kız çocukları genellikle erkeklerden daha erken ergenliğe girer. Kız çocuklarında ergenliğe girişi en iyi betimleyen durum adet görülmeye başlanmasıdır. Adet görülmesi ile eş zamanlı olarak vücudun belirli bölümlerinde tüylenme, yüzde sivilce çıkması gibi durumlar yaşanabilir. Bu dönemde yoğun olarak fiziksel görüntüyü beğenmeme ve yalnız kalma isteği görülebilir.

Peki, erkeklerde ergenlik belirtileri nelerdir ve erkekler ergenliğe girdiğini nasıl anlar? Erkekler ergenliğe nasıl girer sorusunun ilk cevabı fiziksel belirtilerle gösterilebilir. Erkek çocuklarının bu dönemde boyu uzamaya başlar, yüzde ve vücudun belirli bölümlerinde tüylenmeler meydana gelir, sivilce ve akne problemi yaşanabilir ve sesleri kalınlaşır. Tüm bu gelişmeler erkek çocuklarının bocalamasına neden olabilir. Bu dönemde insanlarda ve hayvanlarda görülen çoğalma şekilleri nelerdir gibi konular sorgulanabilir. Bu noktada ailelerin çocuklara destek olmaları, bu sorulara dürüst ve akılcı cevaplar vermeleri gerekir. Bu dönemde yaşanan travmalar hayatın genelini etkileyeceğinden psikolojik destek almak da yerinde bir karar olacaktır.

Madalyon Psikiyatri Merkezi bünyesinde çalışmakta olan uzmanlık ergenlik döneminde olan gençlere ve ailelerine de destek vermektedir. Madalyon Klinik tarafından verilmekte olan bu destek hem ailelere bu dönemde nasıl davranmaları gerektiğini göstermekte hem de çocukların bu süreci olabilecek en hasarsız şekilde atlatmalarını sağlamaktadır.