5

Giyim modasında sık sık eskiye dönüşler olur. Aynı durum ev dekorasyonunda da geçerlidir. 10 yıl önce kullanılan ve modası geçtiği için atılan ya da başkalarına verilen ev dekorasyon ürünleri mutlaka bir dönemde geri döner. Patchwork halı da bunlardan biridir. Halk arasında kırk yama olarak bilinen patchwork halı modelleri eskiden evlerde çok kullanılırdı. Daha sonra ise yerini başka halı modelleri aldı ve patchwork halılar kullanılmamaya başlandı. Peki, patchwork halı nedir? Patchwork halı, birbirinden farklı renk ve desenlerdeki ufak kumaşların birleşerek bir bütün haline geldiği halı anlamına geliyor. Yama mantığı ile oluşturulan bu halılar, özellikle son zamanlarda ev dekorasyonundan keyif alan kişiler tarafından büyük bir ilgiyle karşılanıyor. Patchwork halı el dokuma modelleri de özellikle ev hanımları tarafından sıklıkla araştırılan konulardan biri olarak öne çıkıyor.

İçinde bulunduğumuz dönemde patchwork halı altın çağını yaşıyor. Artık pek çok evin şık oturma odalarında bu halı modeli gözümüze çarpıyor. Üstelik bu model gerçekten de oldukça şık bir dekorasyon görüntüsü yaratıyor. Patchwork halı kullanabilmek için mutlaka modern tarzda döşenmiş bir eviniz olması gerekmiyor. Bu halının vintage görünümlü dekorasyonlara uyum sağlayan renk ve desen seçenekleri de bulunuyor.

Patchwork desenini illa halıda kullanmak şart değil. Bu desen bazı eş eşyaları ve mobilyalarda da kullanılıyor. Mesela patchwork koltuk modelleri özellikle gençler tarafından çok beğeniliyor. Patchwork desenini mobilyada kullanmanın fazla iddialı olduğunu düşünenlerse genellikle halı seçimlerini bu desenden yapmayı tercih ediyor. Bu noktada özellikle patchwork kilim ve patchwork yolluk en çok tercih edilen ürünlerden. Yollukların eve girişte hemen göze çarpması, bu deseni özellikle yollukta kullanmanın önemini ortaya koyuyor. Çünkü evin antresinde bulunan canlı renklerde bir patchwork yolluk, evin iddialı ve canlı bir görünüme sahip olmasını sağlıyor.

Günümüzde pek çok marka patchwork halı modelleri üretiyor. Bu markaların arasından bazıları halı almak isteyen kişiler tarafından özellikle tercih ediliyor. Patchwork halı Koçtaş ve patchwork halı Merinos terimleri bu alanda internette en çok araştırılan ve mağazalara en çok sorulan modeller arasında yer alıyor.

Bugün ucuz patchwork halı satın alabilmenin yolu online halı alışverişi sitesi Halıstores’dan geçiyor. Halı modeller denildiğinde akla ilk gelen firma olan Halıstores internet sitesinde birbirinden kaliteli halı markalarının binlerce halı modeli uygun fiyatlarla kullanıcıların beğenisine sunuluyor. Sizlere de yalnızca beğendiğiniz modeli seçmek ve siparişinizi güvenle oluşturmak kalıyor.